Akasya Balı

Akasya Balı Nedir?

Akasya Balı Nedir?

Akasya ağacı genel olarak Nisan-Mayıs aylarında çiçeklenir. Çiçeklenme süresi 10-15 gün kadardır. Çiçekleri salkım şeklinde toplu haldedir ve nektar yoğunlukları %36 ile %75 arasındadır.

Akasya ağacı esasen Kuzey Amerika‘ya özgüdür ancak Avrupa ve Dünya’nın diğer ülkelerinde de mevcuttur. Ülkemizde, Doğu Karadeniz Rize ve Artvin illeri başta olmak üzere, Marmara ve az da olsa diğer bölgelerde de bulunmaktadır.

YAYLA BALPINARI

Akasya Balı Nedir?

Akasya balı, arılar tarafından akasya ağacı çiçeklerinden topladıkları  nektarla ürettikleri bir monoflora bal çeşididir.

Akasya Balı Nedir?

Akasya balının, ülkemizde Doğu Karadeniz Rize ve Artvin illeri başta olmak üzere, Marmara ve az da olsa diğer bölgelerde üretimi yapılmaktadır.

Rengi genellikle açıktır ve neredeyse saydam görünür. Çiçek benzeri bir aroması, narin bir tadı vardır. Kristalize olma özelliğine sahiptir.

Hafif tatlı bir tada sahip olan Akasya Balı, dünya çapında çok rağbet görmektedir.

YAYLA BALPINARI

En Faydalı Kullanım

Diğer bal formlarında olduğu gibi doğal olarak hidrojen peroksit içerir ve bu, güçlü bir antibakteriyel bileşendir. Vücuttaki enfeksiyonları önlemeye ve bağışıklık sisteminizdeki yükü hafifletmeye yardımcı olabilir. Her ne kadar faydalı olsa da, yine de ölçülü tüketmek de fayda var.

Nasıl Tüketilmeli?

Akasya Balı Nedir?

Hafif olduğu için aşırıya kaçmamak kaydıyla günlük tüketime uygundur. Sabah kahvaltısında rahatlıkla yenebilir. Aynı zamanda sabah yemeklerden önce ılık suyla aç karna alındığında kısa sürede kana karışarak olumlu etkisini gösterir. Diğer gıdaların tatlandırılmasında (pasta, baklava, dondurma gibi vs.) yapımında tercih edilen bal türüdür.

Besin Değerleri

Bir yemek kaşığı akasya balı (21 gram) yaklaşık 60 kalori içerir. Bu baldaki şekerler; glikoz, sakkaroz ve fruktozdur. Fruktoz en yaygın olanıdır. Besin açısından protein, yağ veya lif içermez.C vitamini ve magnezyum gibi az miktarda vitamin ve mineral içerir.Akasya balıyla ilgili en etkileyici şey, antioksidan görevi gören flavonoidler gibi güçlü bitki bileşiklerinin yüksek içeriğidir.

YAYLA BALPINARI

Alerji Yapar Mı ?

Arı ürünleri, hassas bireylerde alerjiye neden olabilir. Bilinen alerjisi olan, astım ya da yüksek alerji riski taşıyanların tüketmemesi önerilmektedir. Arı ürünleri kullanımında miktar önemli olduğu için, özellikle 3 yaş altı çocuklarda, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

FAYDALARI

  • Bal, eski çağlardan beri yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, yara iyileşmesini hızlandırmaya, bakteriyel kontaminasyonu ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.
  • Demir, çinko, potasyum, kalsiyum ve bakırın yanı sıra C vitamini ve diğer antioksidanlar da dahil olmak üzere her bal türünde bulunan zengin mineral kaynağı, kırışıklıkların görünümünü azaltmaya, iltihabı yatıştırmaya ve yara izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Diğer bal formlarında olduğu gibi doğal olarak hidrojen peroksit içerir ve bu, güçlü bir antibakteriyel bileşendir. Vücuttaki enfeksiyonları önlemeye ve bağışıklık sisteminizdeki yükü hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Özellikle su veya süt ile karıştırıldığında, tatlı yeme isteğinizi  tatmin etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca sizi tok hissettirerek gereksiz atıştırmayı azaltır.  Ayrıca metabolizmayı uyararak kilo verme çabalarına daha fazla yardımcı olabilir.
YAYLA BALPINARI

yaylabalpinari.com.tr

kantaronbali.com

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir